Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dodekany

18. 2. 2009

Východní pruh ostrovů podél tureckého maloasijského pobřeží. Název původně znamenal "dvanáct ostrovů". Ve skutečnosti je dodekanéských ostrovů více, ale těch důležitých naopak méně.

Rhodos

Karpathos

Kos

Samos

Patmos

Další Dodekanéské ostrovy jsou od jihu od Rhodosu Chalki, Tilos, Nisiros, Symi a mrňavý ostrov Gyali. Nad Kosem Pserimos, Kalymnos, Leros a Leipsoi, trochu bokem pak už Agathonisi a Patmos. Severněji už jsou Kea a Samos, které se ale už do dodekanských ostrovů nepočítají. Stranou hodně na západ leží Astipalaia. Jihozápadně od Karpathosu je menší suchý ostrov Kasos.

V oblasti dodekaneských ostrovů je dodnes patrný silný turecký a italský vliv, protože tyto ostrovy jsou velmi blízko Turecka a mezi válkami patřily Itálii. Důvod, proč je pevnina turecká a ostrovy řecké, spočívá ve výsledku první světové války (Itálie byla vítězná dohodová mocnost s dobrým námořnictvem) a následné turecké války za osvobození v roce 1924. Turci měli silnou armádu, ale slabé loďstvo, takže pevninu dobyli, ale na ostrovy se dostat nemohli. Po druhé světové pak Dodekanéské ostrovy z britského rozhodnutí připadly Řecku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář